EFT pre mamičku malého dieťatka / dojčiacu mamičku

Plakáva Vaše niekoľkodňové či niekoľkotýždňové dieťa príliš často počas dňa? Alebo aj v noci a tiež dlho? Je akoby neutíšiteľné? Či nikdy spokojné…? Odmieta sa občas prisávať, hoci máte preň dostatok mlieka? Alebo to ako tak ide, ale Vy nepociťujete radosť z materstva, ste akoby málo “napojená” na dieťa…? Alebo Vás príležitostne strašia obavy typu: „o ak…?

Alebo:

Bývate často smutná alebo rozladená? Nedokážete sa niektoré dni vôbec radovať zo svojho materstva? Nemáte podporu manžela? Nemáte podporu od svojej mamy? Ani rešpekt? (Práve rodičia môžu byť pôvodcovia tráum, ktoré majú tendenciu predierať sa do popredia po narodení Vášho dieťaťa.)

Alebo:

Máte pre svoje bábätko len málo mlieka? Laktácia zaostáva za jeho potrebami? Alebo odsajete doslova len pár kvapiek..? Porodili ste sekciou…? Stratili ste veľmi veľa krvi…? Zažili ste pri pôrode traumu? A po pôrode dezilúziu, smútok, hnev či rozladenie alebo dodatočnú traumu…?

 

Pri všetkých vyššie uvedených ťažkostiach je pomoc možná. Emočný koučing (EFT) pomáha účinne, hravou, jemnou formou.

 

Nižšie na obrázku: za tri mesiace života bábätka na snímke ho jeho mamička nemala prisaté na prsníku ani jediný raz. Laktácia veľmi nízka a matka nešťastná… Dieťa na fľaši a nešťastné bolo tiež, uhýbalo očkami, vôbec nebolo schopné očného kontaktu… aj za tým je ne-dojčenie. Mamička sa dočítala, že pomoc je možná. A tak ma oslovila, lebo uverila, že pomoc je naozaj možná. Pracovali sme obe s istotou a vzájomnou dôverou. Dieťatko nás odmenilo. Po naviazaní do šatky sa na prsník prisalo bez zaváhania. Zázračne…! Menšiu laktáciu dokonale podporila cievka zasunutá do pohárika s mliekom. A dieťatko sa prsialo a pilo a hľadelo mamičke do očí celkom priamo, ako to vidíte na obrázku. Táto mamička potrebovala rady a povzbudenie. Verila mne aj dieťaťu a najmä sebe. Ale toto je možno práve tá výnimka, čo potvrdzuje pravidlo. Väčšina matiek v takejto či podobnej situácii zlyháva, trápi sa a – úplne stratí akčnosť. … Je to škoda, pretože pomoc je možná. Psyché je na prvom mieste. Ak matka nie je dostatočne pevná a sebaistá, darmo aj vyhľadá pomoc laktačnej poradkyne… V prvom rade potrebuje pomoc jej Psyché, aby dokázala „zabojovať“.

 

ona-sa-chce-pozerať-dopredu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vráťte sa hore k uvedeným otázkam.

Ak ste čo aj len na jednu odpovedali “áno” alebo “asi áno” – môže to znamenať, že zrejme potrebujete pomoc. Môžu to byť nielen rady poradkyne pre dojčenie a život s bábätkom, čo potrebujete, ale aj niečo viac – najmä, ak Vám už poradkyňa ohľadom dojčenia radila.

Poradkyňa pre dojčenie skutočne nemusí vyriešiť všetko, ak sa dojčenie zadrháva. Problémom môže byť niečo “stuhnuté” či boľavé vo Vás. Preto Vaše vyladenie či nastavenie na dieťa nemusí byť produktívne, môže byť kontaminované Vašou nespracovanou traumou. Aj preto sa môžete ocitať v rozličných chaosoch, môžete sa potýkať s faktom nižšej laktácie a v nedorozumeniach ohľadom potrieb dieťaťa či komunikácie a narábaním s ním.

Vaša trauma môže byť veľmi významným “spolupáchateľom” nedostatočnej laktácie. Nedorozumenia nemusia prameniť iba v nedostatku informácií či v ich nesprávnej aplikácii, žiaľ, môžu prameniť aj vo Vašej duši. – Terapia EFT Vám môže pomôcť spracovaním Vašej traumy. Odblokovaním Vašich blokov či prísnych sebahodnotení či nelichotivých výrokov iných o Vás.

 

Ako sa hovorieva – deti sú naši učitelia. Vaše dieťatko Vás tiež môže niečo naučiť či byť mostom k širšiemu porozumeniu významu psychickej rovnováhy. Aby ste boli šťastnejší. Aby ste boli šťastný pár.

 

Ako matka malého dieťatka a/alebo dojčiaca matka môžete pociťovať:

 • obavy či dieťatko bude zdravé, či nedostane feflux alebo koliky
 • či sa bude dobre vyvíjať po každej stránke
 • či všetko bude také dobré ako je
 • či budete mať dosť mlieka pre svoje dieťatko
 • či dieťatko nebude plakávať
 • či bude v noci dobre spávať
 • pochybnosti o sebe ako dojčiacej matke či matke vôbec (materské kompetencie)
 • strach o dieťa, či bude dobre priberať…
 • úzkosť čo sa ešte môže stať
 • čo ak “stratím mlieko”
 • čo ak mu nebude stačiť … a mnoho iného…

Ak sa tieto stavy opakujú a doliehajú na vás s vysokou intenzitou, je potrebné sa nimi zaoberať, pretože majú potenciu dojčenie a život s bábätkom negatívne ovplyvniť. A to až do tej miery, že môže prísť ku komplikáciam dojčenia ako aj k neharmonickému prežívaniu materstva, a u dojčaťa k celkovej nespokojnosti. Deti môžu byť plačlivé a akoby “nikdy spokojné”. Toto môže byť pod vplyvom toho, že dieťa cíti matkinu nepohodu.

Emočný koučing (EFT) dokáže odstrániť tieto rušivé obavy a pochybnosti, čím sa matka psychicky oslobodí a tak môže začať žiť so svojím dieťatkom v radostnej symbióze.