Akú cenu zaplatí rodina za umelé mlieko?

Veľmi vysokú. NE-dojčenie je veľmi nákladné.

Nielen, že stojí dosť peňazí, ale kvalitu materského mlieka umelé mlieko nedosiahne nikdy. Tiež budúce možné častejšie chorľavenie nedojčeného bábätka bude rodinu stáť nielen námahu a smútok, ale aj finančné prostriedky. Dojčenie chráni aj matku. Dlhodobo dojčiace matky majú štatisticky nižší výskyt rakoviny prsníka ako ženy, ktoré dojčili krátko alebo nedojčili vôbec. Umelé mlieko navyše vôbec nie je tak príťažlivo „zabalené“ ako mlieko od mamičky. Dieťatku totiž nejde iba o príjem mlieka, ale aj o spôsob jeho prijímania. Dojčenie z prsníka zďaleka nie je iba kŕmenie, znamená pre dieťa psychický komfort najvyššej kvality. Psychický komfort riešime totiž všetci počas celého života aj na jeho úplnom začiatku ako č. 1.

chudák na fľaši

Získať vhľad do problematiky dojčenia sa oplatí. Investovať do prevencie problémov s dojčením v podobe kurzu alebo privolať poradkyňu, pokiaľ sú problémy s dojčením, sa oplatí nielen s ohľadom na nesmierne významné psychické a fyzické výhody, ktoré dojčenie prináša dieťaťu a tiež jeho matke, ale aj pre zaujímavý ekonomický efekt.

 

 

Umelá výživa ukráti mesačný rozpočet rodiny s nedojčeným bábätkom v prvom polroku života o minimálne 486 €, pričom do sumy nie sú zarátané náklady na ďalšie pomôcky – dojčenskú vodu, cumlíky, fľaše, energiu a čas, ako aj prostriedky a pomôcky na sterilizáciu a pod.

Náklady za umelé mlieko v prvom polroku života dieťaťa:

  • 1. mesiac     60 €
  • 2. mesiac     66 €
  • 3. mesiac     84 €
  • 4. mesiac     84 €
  • 5. mesiac     97 €
  • 6. mesiac     97 €

spolu za umelé mlieko:  486 € za prvých 6 mesiacov.

eurá

eurá   eurá

 

 

 

 

Umelé mlieko niektorí výrobcovia odporúčajú používať až do 3. rokov života dieťaťa… Aké sú náklady?

  • 6 – 12 mesiacov          460 €
  • 12 – 24 mesiacov        864 €
  • od 2. do 3. rokov        864 €

Spolu za tri roky 2 674 € len na umelé mlieko.

A k tomu nevyčísliteľná frustrácia bábätka v prvých mesiacoch života, kedy nespozná prisatie k mamičkinmu prsníku, čo je opakovaný moment, kedy si dieťa s matkou potvrdzujú vzájomný láskyplný vzťah.

EŠTE VÁHATE…? Doprajte sebe i svojmu dieťaťu dojčenie. Až do samo-odstavenia.

Vek dieťaťa ani matky nie je prekážka pri dojčení.

Dieťatko dolu s fľaškou v rúčkach sa nemôže pozrieť mame do očí pri dojčení, pozerá teda do prázdna…

Otázka znie: Čo je lepšie pre výživu a psyché dieťaťa…?

Odpoveď: Dojčenie a sladká mama, jej sladký prsník. Nie je to umelá fľaša s umelým mliekom a „prisatie“ k cumlíku. Na obrázku nižšie je dieťatko s fľašou. Odvracia sa od mamy…

chudák na fľaši 3

 

 

 

 

 

A čo je lepšie pre mamu?

Takisto dojčenie. Môže byť na seba hrdá, že vie vyživiť svoje dieťa po stránke fyzickej a tiež psychickej, a tak cítiť zadosťučinenie. Je to veľmi dobrý pocit.

Mamička nižšie na fotke by nemohla byť taká šťastná ako je, keby v rukách držala fľašky s umelým mliekom. Takto, keď sú detičky prisaté, môže pohládzať ich hlavičky a môže byť tiež na seba hrdá. A zjavne aj šťastná. 

09DVOJIČKY-A-KRÁSNY-ÚSMEV-mensia