Najčastejšie problémy pri dojčení

Bábätko zaspáva pri dojčení – Bábätko je lenivé – Bábätko len dudluje – Bábätko sa prisáva zle – „Mám málo mlieka“

Ak Vaše bábätko zaspáva pri dojčení, v skutočnosti môže reagovať na slabší tok mlieka, a to sa môže javiť ako lenivosť alebo slabšiu laktáciu. Ak bábätko dudluje a nesaje, môže byť tok mlieka natoľko slabý, že volí iba dudlovanie, čo sa stáva, ak nie je priveľmi hladné. Ale ak bábätko najprv saje a potom „iba“ spokojne dudluje, pričom matka videla hojné prehĺtanie, tak je najedené a dudlovanie je jeho legitimná potreba resp. činnosť. Dieťatko dudlovanie veľmi potrebuje,  pretože si tým uspokojuje svoju psychickú potrebu malého cicavca.

Ak sa bábätko ochotne prisáva, začne sať a po chvíli zaspáva, čo môže byť príčinou takéhoto správania?

  1. Slabý, pomalý tok mlieka: Niektoré deti zaspávajú na prsníku už od prvých chvíľ života. Niekedy po dobrom štarte začnú zaspávať neskôr – vo veku 2-6 týždňov, môžu sa aj odťahovať. Dôvodom je pomalý tok mlieka, dieťatko naň reaguje zväčša zaspatím. Týka sa to aj starších, 3-4 mesačných detí, ktoré popri zaspávaní sa tiež môžu pri slabšom toku mlieka začať aj odťahovať.
  2. Nesprávne prisatie spôsobuje, že dieťatko nezíska dosť mieka, a tak radšej zaspáva. Správne prisaté dieťa získava mlieko s oveľa menšou námahou na rozdiel od dieťatka nesprávne prisatého, ktoré môže získať mlieko len, ak je tok mlieka rýchly. Ak matka má dosť mieka, darí sa jej dojčiť aj s nesprávne prisatým bábätkom, častokrát to však končieva poškodenými bradavkami, kolikou dieťatka, prípadne jeho nekonečným prisatím, kedy je na prsníku hodiny, pričom reálne pije krátku časť pobytu na prsníku
  3. Silná resp. následná (po najedení) potreba sať je legitímna potreba bábätka. Každý malý cicavec, teda aj ľudský veľmi potrebuje naplniť svoju cicavčiu podstatu – ničím iným ako saním naprázdno, t.j. dudlovaním. Potrebuje dudlovať naliehavo, ak sa k tomu nedostáva dostatočne často, býva nervózne resp. plačlivé a málo spiace. Cumlík väčšinu detí neuspokojí, vypľúvajú ho. Prisatie slúži aj na dudlvoanie, je to normálna, bežná činnosť malého bábätka. Ak má monžosť dudlovať na prsníku dostatočne, vývinom táto potreba klesá, až úplne zanikne približne vo veku okolo troch mesiacov.
  4. Čo s tým všetkým…? Slabému toku mlieka pomôže stláčanie prsníka ako aj náprava prisatia. Pri nervozite, plačlivosti, nespavosti pomôže dieťatku dudlovanie na prsníku.

 

Stláčanie prsníka

Prsník stlačíme, ak dieťa predčasne na prsníku zaspáva. Stláčame počas doby, kedy dieťatko pije, keď prestane piť, tlak ruky povolíme, avšak necháme ju na prsníku. Keď bábätko obnoví satie, opäť stlačíme. Toto robíme vždy, keď dieťatko začne po prestávke opäť sať. Ak v istom momente nereaguje na stlačenie – nezačne piť, ponúkneme mu druhý prsník.

Stlačením prsníka vytvoríme v prsníku čosi ako lievikový efekt – stlačením zúžime priestor prietoku pre mieko, a tak sa tok mlieka stane rýchlejším. Tento postup simuluje spúšťací reflex v prsníku.

U staršieho dieťatka, dvoj- či viactýždňového, efekt vypudzovania mlieka po stlačení býva rýchlejší, prakticky je okamžitý.

Ako stláčať? Prstami sa “obchytí” prsník tak, že palec je čo najvyššie nad dvorcom, spodné štyri prsty sú dole na prsníku čo najnižšie k telu. Netreba “pumpovať”, stačí prsník dobre stlačiť a držať.

V prvých dňoch po pôrode treba prsník aj viackrát za sebou stlačiť, kým nastane efekt – kolostrum či mlieko sa začne vypudzovať. Dobré je prisávať  bábätko hneď, ako precitá zo spánku, aby bolo trpezlivé čakať na moment vyššieho toku mlieka. Ak aj začne mlieka postupne pribúdať, stláčanie má v niektorých momentoch stále význam.

 

Náprava prisatia

Zvoľte pohodlie a pomoc prírodných zákonov. Normálny, uvoľnený prístup k dojčeniu dáva oveľa väčší zmysel ako špeciálne polohy a komplikované návody. Pri väčšine týchto polôh musia matky bojovať s gravitáciou, nakláňať sa dopredu a a podporovať váhu dieťaťa pomocou paží a rúk. Namiesto toho, skúste sa oprieť dozadu tak, aby gravitácia ťahala, priťahovala dieťa na vás.

Dlháče feb 16

Ako prvé, dajte sa do pohodlnej polohy – niečo ako polosed/poloľah. Pokúste sa dieťa umiestniť celým telom na vaše brucho. Poloha „bruško na bruško“  prináša prebúdzanie celého radu inštinktov a reflexov vo vás oboch a umožňuje jednoduchšie a šťastnejšie dojčenie. Potom – zabudnite na pravidlá: Pomáhaj bábätku, nepomáhaj bábätku, podrž prsník, nedrž prsník. Jednoducho len uchopte obomi rukami hlavu dieťatka a ono bude neomyslen smerovať k prisatiu. Všetku ťažkú prácu za vás urobí gravitácia.

Deti sa v tejto polohe – hovorme jej „prirodezná poloha“ – môžu dojčiť aj v polospánku, pretože gravitácia ich pohodlne zafixuje a uvelebí na prsník.

Táto ležérna poloha s podporou gravitácie a s plným kontaktom bruško na brucho je veľmi logická už na štarte dojčenia. Určite predčí náročné polohovanie a obkladanie sa s vankúšmi.

 

Bábätko sa vôbec neprisáva

Medzi najčastejšie dôvody neprisávania sa bábätka bývajú problematické postupy personálu na novorodeneckých oddeleniach pôrodníc, kde je vžitá predstava, že dieťa v prvých pár dňoch musí byť kŕmené (dojčené) každé tri hodiny. Preto sa stáva, že dieťa býva nútené na prsník. No ak dieťa nie je práve pripravené sa prisať a nútenie pokračuje, výsledkom je averzia na prsník. Urobí sa záver, že dieťa treba nakŕmiť, pričom, žiaľ, ide o kŕmenie buď striekačkou so vstrekovaním do ústočiek dieťatka – alebo fľašou. Týmto sa celá situácia ešte skomplikuje a postupne sa zacyklí do akéhosi bludného kruhu. Dieťatku treba ponúkať prsník, keď je pripravené a javí záujem o prisatie. Ak je pomýlené, ideálne pri precitaní zo spánku.

Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcivh, či sa dieťa napokon prisaje alebo nie, je to, či sa matke rozvinie dostatočná tvorba mlieka a tiež, či ponúka prisatie v čase, kedy dieťatko precitá zo spánku. Plne zobudené dieťa môže prisatie odmietať, lebo je zvyknuté na niečo iné. Ak je dieťa ešet pod závojom spánku (iba precitá) a tvorba mlieka je výdatná, dieťa sa bezpochyby prisaje v priebehu 4 až 8 týždňov. Nesmierne k tomu napomáha aj nosenie dieťaťa v šatke. Nosené dieťa viac spí a tak vzniká viac situácií podporujúcich prisatie pri precitaní.

Túto situáciu nemôže matka vyriešiť sama, potrebuje pomoc poradkyne. Nielen návod, potrebuje najmä podporu a posilnenie.

Alena 0903 777 859

 

Ako udržať a zvýšiť tvorbu mlieka, ak sa bábätko neprisáva – štandardné rady

  • Odstriekavajte si mlieko tak často, ako je to prakticky možné, najmenej 8-krát denne, používajte osvedčenú odsávačku, ktorá odsáva mlieko z oboch prsníkov súčasne. Stláčanie prsníka počas odsávania zvyšuje účinnosť odsávania a zvyšuje tvorbu mlieka (užitočná je ďalšie ruka, ale niektoré matky si prispôsobili odsávačku tak, aby nič počas odsávania nemuseli pridržiavať a tak dokážu stláčať prsník bez pomoci).
  • Ak sa dieťa neprisalo do 4. alebo 5. dňa, pite hroznovú šťavu, jedzte hrozno, aj tri strapce denne. Myslite na svoje prsia, predstavujte si ich plné mlieka. Viackrát za deň. Má to zmysel, laktácia sa zvýši. Bylinky neodporúčam, nie sú potrebné, stačí robiť to, čo radím vyššie. A ešte aj ušetríte 🙂
  • Ak musíte používať klobúčik, nepoužívajte ho, aspoň kým sa tvorba mlieka dostatočne neustáli (najmenej 2 týždne po narodení dieťaťa). Najskôr vyhľadajte dobrú pomoc – klobúčik je naozaj posledná možnosť.

Nedajte sa odradiť. Vaše dieťa sa môže prisať, aj keď vaša tvorba mlieka celkom nepokrýva jeho potreby. Poradkyňa Alena Vám pomôže pri všetkých uvedených aj neuvedených problémoch.