Výhody pre bábätko i matku

Dojčenie nie je iba príjem potravy. Znamená pre Vás a Vaše bábätko veľkú výhodu – je to najlepší začiatok života bábätka a Vás ako matky.

 

foto dojcenie na s 1 cakamebabo

Zabezpečuje dôležité výživné a imunitné faktory, dáva tiež veľmi cenný pocit blízkosti a z toho pohody. Tesný kontakt, ktorý pri dojčení medzi mamou a dieťaťom  vzniká, spĺňa všetky základné potreby novorodeniatka v období jeho vyzrievania. A platí to aj v ďalších mesiacoch a rokoch.

 

 

 

VÝHODY PRE VAŠE DIEŤATKO

Materské mlieko obsahuje všetky potrebné látky pre zdravý vývoj dieťaťa v prvých šiestich mesiacoch. Obsahuje ochranné látky a imunitné faktory, ktoré sa prenášajú od matky k  dieťatku, aby pomohli predchádzať možnej infekcii. Kolostrum, ktoré v prvých dvoch až štyroch dňoch dieťa dostáva z Vašich prsníkov, je bohaté na bielkoviny, imunitné faktory a rozličné iné  ochranné látky – a pre dojčiatka je to tá najlepšia potravina. NIET LEPŠEJ. Svojím významom a pôsobením je s náhradami materského mlieka neporovnateľná. Okrem toho, že materské mlieko má to najvhodnejšie zloženie, obsahuje aj užitočné baktérie, čím znižuje riziko hnačiek, bolestí bruška či zápchy.

Dojčené deti sú vďaka faktorom imunity materského mlieka viac chránené proti infekciám dýchacích a močových ciest a zápalu stredného ucha.

Ďalšie preukázané a neprekonateľné výhody zahrňujú lepší vývoj mozgu, nižšie riziko výskytu alergií, cukrovky, ba aj niektorých typov onkologických ochorení. Novšie prieskumy tiež ukázali, že dostatočne dlho dojčené deti mávajú nižší krvný tlak, cholesterol a nižšie riziko nadváhy v dospelosti.

 

VÝHODY PRE VÁS – MAMIČKU AJ OTECKA

Foto viki vysoká zmenš okt 14

Dojčenie nie je iba jedlo. Dojčenie Vám prináša možnosť byť bližšie k Vášmu dieťatku a umožňuje vám vo dne i v noci vzájomne zdieľať s bábätkom spoločné bytie. Môže to byť veľmi obohacujúca skúsenosť pre vás oboch. Dojčenie poskytuje Vašej psyché scitlivenie. A pre dieťa je tým najlepším spôsobom ako môže vo svojej krehkej existencii zažívať pcoit prijatia, z čoho sa cíti v bezepečí. To je pre naše životy kľúčové – a bábätká to riešia takisto ako my, dospelí ľudia.

Dojčenie pomáha mamičke, aby sa maternica po pôrode rýchlejšie vrátila do pôvodného stavu a rýchlejšie sa upravila postava do stavu pred otehotnením.

Dojčenie chráni ženu pred rakovinou prsníkov, vaječníkov, krčka maternice a pred zvýšenou osteoporózou v období menopauzy.

Materské mlieko je vždy čerstvé a stále pripravené, keď ho potrebujete, v správnej teplote aj uprostred noci. Navyše je zadarmo. Začiatok dojčenia môže byť časovo náročný. Môže trvať zo začiatku aj 40 minút, vyžaduje si teda od mamičky veľkú trpezlivosť. Niektoré dojčené deti vyžadujú krátke, častejšie kŕmenie, pretože materské mlieko rýchlejšie strávia. Otec dieťaťa, partner či rodina by Vám mali pomôcť vytvoriť príjemné podmienky pri dojčení.

Dojčenie je vysoko praktické. Ak rodina volí otvorenejší život, vychádzky do prírody, potrava pre dieťa – materské mlieko – je vždy poruke. V tej najlepšej kvalite, má akurátnu teplotu, dostatočné množstvo a má ten najkrajší „obal“ 🙂 A je tiež harmonizujúca, lebo ten „obal…“ 🙂